Haberler
Türkiye Şampiyonu Sofular İlköğretim Okulu'ndan
02/01/2013

Coşku Yayınevi'nin Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu deneme sınavında Türkiye Şampiyonu, Kütahya’nın Pazarlar ilçesi Sofular İlköğretim Okulu'ndan çıktığı bildirildi.

Coşku Yayınevi'nin tarafından Türkiye genelinde düzenlenen deneme sınavında Yakuplar İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Ali Osman Yılmaz 500 tam puan alarak Türkiye Şampiyonu oldu.

Coşku Yayınevi'nin düzenlediği deneme sınavında Türkiye birincisi olan Ali Osman Yılmaz, "Deneme sınavında başarılı olmamı sağlayan başta öğretmenlerim ile aileme ve bana destek olan arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi

Sofular İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Yıldırım, "Türkiye birincisi olan öğrencimiz Ali Osman Yılmaz’ı ve Sınıf öğretmenimiz Ali İhsan Poslu’yu bu başarılarından dolayı kutluyorum. Çalışma azminin sonucu her zaman başarıyı doğurur. Akademik çalışmalarımızın yanında değerler eğitimi diye adlandırdığımız Milli ve Manevi değerlerimizi de çocuklarımıza kazandırarak ruhen güçlü, sağlıklı nesiller yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu başarılarımızın bundan böyle Akademik alanda ve diğer sosyal-kültürel alanlarda da devam edeceğinden inancım tamdır" diye konuştu.

Tatil, Öğrencilerin bildiklerini unutturuyor
30/07/2013

Azim, "Eğitimcilerin, anne ve babaların, öğrenme kayıplarını en aza indirmek için mutlaka bir planı olmalıdır. Tatil süreci, eğitim öğretim dönemindeki gibi yoğun olmamakla birlikte, esnek ve eğlenceli bir şekilde planlanmalıdır." dedi.

Eğitim-öğretim yılı boyunca çalışan öğrenciler, uzun bir yaz tatiline çıktı. Eğitim uzmanları, eğitimin belli bir dönem yapılıp belli bir dönem de ara verilecek ve tatil yapılacak bir süreç olmadığını ve kesintisiz bir süreç olması gerektiğini söylüyor.

Özellikle eğitim ve öğretimi kesintiye uğradığı uzun tatiller, öğrenme kayıplarını beraberinde getirmektedir. Bu durum, eğitim öğretim yılının başında ayrı bir telafi çabasını gerektiriyor. Ya da öğrenci unutmuş olduğu bilgilerle eğitim ve öğretim hayatını sürdürmek zorunda kalıyor. Başarısızlık yolunda belki de ilk adım böylece atılmış oluyor.

Mehmet Azim, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazmayı yeni öğrendiğini ve düzgün okuyanların yanı sıra, bazı öğrencilerin akıcı okuma sıkıntıları olduğunu aktardı. Azim, okuma konusunda sıkıntısı olmayan öğrencilerin, okuma alışkanlığını kazanmaları için yaz döneminin önemli olduğunu vurguladı. Eğitimci yazar şunları kaydetti:

"Yaşına uygun, öğrencinin ruh dünyasında yeni ufuklar açacak, psikolojisini bozmayacak, az sayfalı kitaplar tercih edilmelidir. 7-9 yaş grubunda öğrencilerin çoğu, hayvan masallarından hoşlanırlar. Fakat ilgi alanı farklı olan öğrenciler de bulunabilir.

Öğretmen, anne ve baba bu ilgi alanını iyi belirlemelidir. Yönlendirme ile öğrencinin okuyacağı kitap hep birlikte tespit edip alınmalıdır. Ailece, birlikte okuma saatlerinin olması, öğrenciyi daha iyi motive edecektir. Bu öğrenciler aynı zamanda günlük tutmak, ilginç olayları not almak gibi yazma etkinliklerinin de içinde tutulmalıdır."

Yaz aylarında eğitimin temposu düşse bile sürdürülebilirliğinin önemli olduğuna dikkat çeken Coşku Yayınları Ürün Müdürü İsmail İzinli de "Yaz aylarının gelmesi ile çocuklarımızda kitaplar bir kenara bırakılmamalı. Coşku Yayınları Kazanım Merkezli Eğitim Setleri gibi sistemli bir çalışmayla öğrenci eğitimini eğlenerek, planlı ve bilinçli kazanımlar ile eğitim dönemine hazırlanmalıdır. Böylece öğrenim kayıpları en aza indirilecektir." diye konuştu. İsmail İzinli, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Öğrenciler, akıcılık kazanıncaya kadar tekrar tekrar okuma yapabilir. Çocukların sık karşılaştığı kelimeler ve kısa metinler ile doğru okuma gelişir, okuma hızı yüzde 50 artar. Okuma hızını artırmak için çocuklara rol vermek, okumayı ve anlamayı hızlandırmaktadır. Şiirler ve kısa hikâyeler dramatize ettirilebilir.

Bu teknikle ilköğretim öğrencilerine, her hafta küçük bir temsille 10 haftalık bir süre sonunda öğrencilerin okuma hızlarının geliştiği ve okumadaki genel başarılarının arttığı gözlenmiştir. Aile üyeleri çocuğa yardımcı olabilir. Her gün 10-15 dakikalık bir okuma etkinliğinde aile çocuğa kitap okur.

Beş haftalık süreçte okuma hızlanmaya başlar. Arkadaşlı okuma tekniğinde aynı başarı ve beceri düzeyindeki çocukların birlikte çalışması gerekmektedir. Her 2 öğrenci sessiz okuma yapar ve okudukları ile ilgili tartışma yaparlar.

Yapılan araştırmaya göre, ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğrenciler haftada 2 kez bir araya gelerek 20 dakikalık okuma çalışmasıyla akıcı okuma gelişmiştir. Koro hâlinde okuma, akıcı okumayı geliştirdiği gibi en iyi ve en zayıf okuyucuyu da bir araya getirmektedir. Bu tekniğin uygulamasında şiirlerden yararlanılabilir. Veli, her gün bir şiiri birkaç defa okutturabilir. Bu durum en çok okuma yetersizliği olan çocuklara katkı sağlayacaktır."

Fuarda konu anlatımlı kitaplara büyük ilgi
28/03/2013

Bursa Kitap Fuarı’nı ziyaret eden öğrenciler, en fazla konu anlatımlı soru kitaplarına ilgi gösterdi.

Bursa Kitap Fuarı kapılarını 11. kez kitapseverlere açtı. Kitap stantlarına en fazla ilgi gösterenler ise öğrenciler oldu. Stantları gezen ve eserler hakkında bilgi alan öğrenciler, konu anlatımlı kitapları tercih etti. Bursa 11. Kitap Fuarı’na katılan Coşku Yayınları Ürün Müdürü İsmail İzinli, fuardaki stantlarına her kesimden büyük ilgi gösterildiğini söyledi. Fuara özellikle öğrencilerin ilgi gösterdiğini ifade eden İzinli, “Öğrencilerin kazanım merkezli eğitim setleriyle ilgileniyor. Bu setlerde Milli Eğitim programlarında ayrıntılı olarak verilmiş olan kazanımlar tek tek her bölümün başında verildi. Böylece öğrencinin, bölümün başında hangi kazanımları edineceğini açıkça görmesi ve bu doğrultuda çalışması hedeflendi.” dedi.

Kitap fuarının öğretmen, öğrenci ve ailelerin kitapları daha yakından görmelerine imkân sağladığını belirten İzinli, “Öğrencilerle konuşurken kitaplarımızın ne kadar iyi hazırlandığını görüyoruz, bu yönde aldığımız teşekkürler de bunu gösteriyor. Hem kaliteli, hem ekonomik fiyatlarla sunduğumuz yayınlarda çeşit bolluğu da bu yöndeki ilgiyi artırıyor." şeklinde konuştu.

Fuar 17 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak.